אודות בית חב”ד בודפשט

בית חב"ד קרן אור בודפשט, מרכז הקהילה הישראלית בהונגריה

'קרן אור' זהו שמו של בית חב"ד ומרכז הקהילה הישראלית בהונגריה, אשר החל לפעול בשנת ה'תשס"ד (2004) כ'קרן אור' בחשכת הונגריה, על ידי בני הזוג הרב שמואל והרבנית דבורי רסקין.

הרב רסקין הגיע לבודפשט בשנת ה'תשנ"ט (1999), אז כבחור צעיר שהגיע ללמוד בישיבת חב"ד בודפשט. בראותו את המוני הישראלים החיים בהונגריה, ומהם כאלף סטודנטים ישראלים צעירים לרפואה אשר קבעו כאן את מקום משכנם למשך שנות לימודיהם, אנשי עסקים רבים על משפחותיהם אשר חיים בהונגריה לצורך פרנסתם ואלפי תיירים יהודים המבקרים בהונגריה מידי שנה - החליט הרב רסקין להתחיל לגבש את הקהילה הישראלית בבודפשט. לאחר נישואיו של הרב רסקין ביקש הרב אוברלנדר מהזוג שמואל ודבורי רסקין לקבוע את מקום משכנם בעיר בודפשט ולהמשיך בפעילות הברוכה והעניפה שהתחיל הרב רסקין עוד בהיותו תלמיד ישיבה.

פעילות חב"ד בהונגריה החלה כבר כעשור שנים קודם לכן, עם הגעתו של הרב ברוך אוברלנדר שליט"א, רבה של קהילת חב"ד בהונגריה, בשליחותו של הרבי מנחם מנדל שניאורסאהן זצ"ל – הרבי מליובאוויטש, להקים מוסדות תורה עבור הקהילה היהודית בהונגריה. קהילה אשר רק עשרות שנים קודם לכן, במלחמת העולם השניה, נחרבה כמעט כליל מורשתה התורנית.
מיני אז ועד היום פועל הרב במסירות עצומה, לילות כימים, להקמת מוסדות תורה עבור יהודי הונגריה, המונים כמאה אלף איש. על מוסדות הקהילה נמנים היום: גן ילדים, בית ספר, ישיבה, בית כנסת, בי"ד רבני, בית הוצאת ספרים לאור בהונגרית, עיתון שבועי ואוניברסיטה פתוחה ללימודי יהדות.

כך במשך כמה שנים התנהלה הפעילות עבור בני הקהילה הישראלית באולמות שונים שנשכרו, וללא משכן קבוע משלה. לאור התרחבותה של הקהילה והפעילות העניפה ראה הרב רסקין צורך חיוני להקים 'בית חב"ד' מיוחד שידאג ויענה לצרכיהם של בני הקהילה.

מראשית דרכו, נקרא בית חב"ד 'קרן-אור', על שם הילדה קרן-אור פריאל, שנפצעה קשה בתאונת דרכים, וברחמי שמים יצאה בריאה ושלמה. הוריה, מר יוסי וגב' עדנה פריאל מבודפשט, שביקשו להודות לבורא עולם, החליטו להרים תרומתם לבית מפואר זה ובו יהיה מרכ ז קהילתי ובית כנסת קבוע לקהילה הישראלית.  ובזכותם התאפשרה הקמתו.
בית חב"ד הוקם במרכז העיר בודפשט, בלב העיר ברובע החמישי. הבניין ניתן לחב"ד הונגריה על עיריית רובע חמש, וזאת עקב השתדלותם הרבה של הרב ברוך אוברלנדר והרב שלמה כובש. יצויין שזהו הבית-כנסת הראשון שהוקם בהונגריה מאז מלחמת העולם השניה.

עדות להצלחתו של 'בית חב"ד קרן-אור' ולקשר החם שנוצר בין בני הקהילה, תעיד העובדה כי לבית-כנסת חב"ד 'קרן אור' הוכנסו בשנים האחרונות שמונה ספרי תורה חדשים שנתרמו ע"י אנשי עסקים מהקהילה הישראלית.

בבית חב"ד התארחו דמויות רבות ומגוונות, אשר כולם כאחד באו לחלוק כבוד למקום מופלא זה, שזרח כמגדלור בשמי יהדות הונגריה, בין האורחים נמנו: הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר, הרב יאשיהו פינטו, הרב הראשי לרוסיה הרב בערעל לאזאר, איש העסקים מר לב לבייב שהינו פילנטרופ דגול ומתורמיה הגדולים של תנועת חב"ד, ראש עיריית בודפשט מר דמסקי גאבור ונשיא בית המשפט העליון בבודפשט מר לומניצי זולטן.

מאז פתיחתו של בית חב"ד 'קרן-אור' המקום נהפך צר מלהכיל ולשם כך נהיה צורך חיוני בהתרחבות משמעותית, גם את עול ההתרחבות ואת הפאר החדש נטלו על עצמם בני הזוג פריאל ועל זאת נוקיר להם כולנו תודה ומן השמים יבורכו.

פעילות

פעילות בית חב"ד 'קרן-אור' ענפה היא: החל בשיעורי תורה ברמה גבוהה, בשיעורי גמרא, חסידות ופרשת השבוע, המתקיימים בבית הכנסת ובמרכז הקהילתי שבו, המושכים אליהם עשרות משתתפים, וכלה בשיעורים פרטיים ולימוד ב'חברותא' עם אנשי עסקים.

עבור הסטודנטים נפתחה אוניברסיטה פתוחה ללימודי יהדות, בה נלמדים נושאים הקרובים ללבם, כאתיקה רפואית בהלכה, פילוספיה יהודית, קבלה ועוד. ובה מחולקות מלגות מיוחדות ללומדים.

עבור נשות הקהילה והסטודנטיות השוהות בהונגריה, טרחה הרבנית דבורי רסקין וארגנה שיעורים ברמה גבוהה ביותר, הכוללים הרצאות על מעלת האשה בראי היהדות, סדנאות יצירה להרחבת המודעות העצמית ועוד.

מדי שבת משתתפים מאות אנשים בתפילות בבית הכנסת המפואר ובקידוש וסעודת שבת המתקיימים באולם האירועים של בית חב"ד לאחר מכן. סעודות אלה התפרסמו בזכות האווירה המיוחדת ובזכות השירה הנפלאה של זמירות השבת הבוקעת ועולה מן האולם, כשהמשתתפים חשים כמשפחה חמה. גם הסטודנטים הרבים מגיעים מדי שבת לבית חב"ד מרגישים כי זהו ביתם השני, מקום חם עם הרבה אהבה.

במתכונת מעין זו של לימודי יהדות לסטודנטים וסעודות שבת, הקים הרב רסקין בית חב"ד נוסף לישראלים בעיר דברצן השוכנת במרחק של כ-300 ק"מ מבודפשט הבירה, שם ישנה אוניברסיטה נוספת ללימודי רפואה ובה לומדים עוד כ-400 סטודנטים ישראלים, מציאות זו מחייבת את בית חב"ד לקיים פעילות יהודית קבועה גם שם, ונשלחו לשם השלוחים הקבועים, הרב שמואל ורעייתו רבקה פייגין.

לאחרונה מתקיימת גם בעיר סגד פעילות באותה המתכונת, לשם נשלחים תלמידי הישיבה הגדולה של חב"ד בבודפשט מידי סוף שבוע.

עשרות אירועים רבים נוספים נערכים ע"י בית חב"ד באולם האירועים: בריתות מילה של ילדי הקהילה - שנערכים על ידי המוהל הרב שלמה כובש, חגיגות תספורת "חלאקה", בר מצוות ועוד ועוד. וכמובן שלבר מצווה דרוש לא רק אולם, אלא גם הכנה מאסיבית, שנערכת ע"י הרב רסקין שעד היום הכין כבר עשרות רבות של נערים לבר מצווה, חלקם חגגו את הטקס בבית חב"ד 'קרן אור' בבודפשט, וחלקם בישראל בהשתתפות הרב וחברי הקהילה מהונגריה.

הוקם מרכז חסד מיוחד לנזקקים, מרכז הדואג לפרנסתם ולמחייתם של עשרות מהמשפחות שילדיהם לומדים בבתי הספר היהודיים. ע"י שליחת סלי מזון באופן קבוע לבתיהם. שליחי חב"ד אף מבקרים אצל אסירים יהודיים, ודואגים לעודדם.

ואם כי במשך השנה גדולה העבודה, הרי שבחגים ומועדי ישראל, מוכפלת הפעילות, בכל חג וחג נערכו מסיבות לילדים, לסטודנטים ואנשי עסקים, כאשר המטרה היא לקרב את הלבבות ולהאיר בקרבם, זאת לבד מקיום מצוות היום: תפילות ראש השנה ויום כיפור נערכות באולם ענק בבית מלון שנשכר במיוחד בכדי להכיל את כל המשתתפים, בשנה האחרונה נערכה התפילה בהשתתפות כ-400 איש. עבור חג הסוכות נבנתה סוכה ענקית (128 מ"ר), בה ישבו למעלה מ100 איש בכל אחת מסעודות החג. בליל הסדר האחרון נשכרו מספר אולמות, שהיו מלאים עד אפס מקום, בלמעלה מ-1000 איש...

שיא השיאים הוא בחג החנוכה; בית חב"ד 'קרן אור' מאיר את אור החנוכה ברחבי בודפשט, ההדלקה המרכזית מתקיימת בכל ערב בכיכר ניוגאטי המפורסם אשר בלב העיר, בהשתתפות ראש העיר ושרי הממשלה. עם מאות אנשים הרוקדים ומפזזים שירה בגאווה רבה 'עם ישראל חי'. ובכך לא די, שיירת רכבים עם חנוכיות מוארות על גגם מסתובבת בכל רחבי העיר, ובראשם משאית גדולה שעליה חנוכיה גדולה ומכובדת. כשבע חנוכיות ענקיות נוספות הוצבו במקומות מרכזיים והומי אדם בבודפשט, כל זאת בכדי לפרסם את נס החנוכה ולהביא את 'קרן-האור' של החג ללבבות אחינו בני ישראל.

בל"ג בעומר הפכה ההדלקה של בית חב"ד 'קרן אור' בחיק הטבע עם מאכלי 'על האש' ומוזיקה יהודית למסורת, כשכל חברי הקהילה, סטודנטים ואנשי עסקים כאחד, מגיעים לקחת חלק פעיל בה.

כמובן שכל הפעילות הלזו, צורכת כסף רב, התשתית, שכירת המלונות והאולמות, האוכל והשתיה. אך בית חב"ד לא אומר נואש ואינו פוסק מפעילותו. ולא עוד אלא שאין הוא מסתפק בכך אלא שומר על קשר רציף עם כל הבאים בשעריו; מארגן שבתונים וסופי שבוע בבית מלון בעיירה הציורית ראצקבה השוכן על גדות נהר הדנובה, הכוללים סעודות שבת, הרצאות ביהדות ופעילות מיוחדת ומגוונת לילדים ולהוריהם, לחיזוק וגיבוש הקהילה. מרכז הקהילה הישראלית - בית חב"ד קרן אור אף שומר על קשר רציף עם הסטודנטים, ואף עם אלה שכבר סיימו את חוק לימודם בהונגריה והפכו לרופאים בישראל, וכבר נהפך זה למעין נוהג של קבע, כשמדי שנה נערכים מפגשים מרגשים בישראל עבור אותם סטודנטים שנהיו לרופאים. כי אותה 'קרן-אור', מרגע שחדרה ללב האדם אינה מפסיקה מלהאיר.

שלוחי חב"ד

הרב שמואל רסקין

שליח חב"ד

הרבנית דבורי רסקין

שליחת חב"ד

אנחנו זמינים כאן

Budapest 1052, Karoly Krt 20
3612660308
36303601315
moshe.czink@gmail.com

אנחנו זמינים גם במייל

את איזור השאלות הנפוצות שלנו כבר ניסיתם?
שם מלא(חובה)
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.